Obecní knihovna Bohuslavice nad Vláří

O knihovně

Historie knihovnictví v obci

Počátky knihovnictví v obci sahají až do roku 1878, kdy učitel Jan Veselý zakoupil 24 svazkù knih, které byly pùjčovány k četbě nejen školním dětem, ale i jejich rodičům. Bohužel však některé z těchto knih byly poztráceny po vesnici a učitel Karel Kratochvíl v letech 1885 -1886 stěží po dědině nasbíral 17 knih. Právě tento učitel se zasloužil o rozšíření knihovního fondu zakoupením dalších 56 knih. Fond této školní knihovny se postupně rozrůstal tak, že např. v letech 1936 -1937 vlastnila škola 245 knih určených pro děti a 165 knih náležejících do učitelské knihovny. Tato školní knihovna byla v provozu až do uzavření základní školy v roce 1976.

 

 Za skutečný začátek knihovnictví v obci je ovšem považován až 29. listopad 1908, kdy byla založena Čtenářská beseda Přemysl, která se stala nejstarším spolkem ve vesnici.

 

Součastnost knihovnictví v obci

Metodickým a poradním centrem Obecní knihovny je od roku 2002 Městská knihovna Slavičín, která vykonává tyto činnosti na základě Smlouvy o poskytování regionálních knihovnických služeb v rámci regionálních funkcí, uzavřené mezi Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a městem Slavičín. Mezi její hlavní střediskovou náplní patří evidence nových knižních přírùstkù, zaškolování knihovníkù, retrozápisy a revize fondu, jeho priblìžná aktualizace aj. Dvakrát ročně obdrží Obecní knihovna výměnný soubor z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlínì. Tyto knihy jsou knihovnì propùjčeny vždy na jeden rok. Tyto služby jsou financovány z rozpočtu Zlínského kraje.

Ze státní dotace byl do knihovny v mìsíci kvìtnu 2002 pořízeny počítače a zaveden Internet pro veřejnost.

V roce 2009 byla zařzena webová stránka knihovny, kde mohou čtenáři najít dùležité informace nejen o knihovně, ale i o kulturních akcích v obci a okolí.

V roce 2009 získala knihovna dotaci v rámci programu VISK 3 - Informačníí centra veřejných knihoven. Díky této dotaci přešla knihovna na elektronický výpùjční systém, který spočívá v pùjčování dokumentù přes speciální knihovnický program. Tento systém dále umožňuje čtenářům hledání v online katalogu, který je přístupný přes webové stránky knihovny. Dále má každý čtenář vytvořený svùj čtenářský účet, kde nalezne přehled svých výpùjèek, možnost online rezervace dokumentù a další zajímavé funkce.

Na jaře roku 2010 proběhla rozsáhlá rekonstrukce knihovny, která spočívala v úpravě prostor knihovny (vymalování, nové dekorace a nábytek).

V roce 2014 jsme knihovnu přestěhovali do nově zrekonstruovaného kulturního domu, kde nechybí i dětský koutek (více ve fotogalerii).

Interiér knihovny 2010

 

Knihovnické středisko

Metodickým a poradním centrem Obecní knihovny je od roku 2002 Městská knihovna Slavičín, která vykonává tyto činnosti na základě Smlouvy o poskytování regionálních knihovnických služeb v rámci regionálních funkcí, uzavřené mezi Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a městem Slavičín. Mezi její hlavní střediskovou náplní patří evidence nových knižních přírùstkù, zaškolování knihovníkù, retrozápisy a revize fondu, jeho priblìžná aktualizace aj. Dvakrát ročně obdrží Obecní knihovna výměnný soubor z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlínì. Tyto knihy jsou knihovně propůjčeny vždy na jeden rok. Tyto služby jsou financovány z rozpočtu Zlínského kraje.

Kůlturní činnost

Kromě toho knihovna pravidelně pořádá kulturní akce pro děti i dospělé. Z těch nejvýznamějších vyjmenujme alespoň akce pořádané v rámci projektu Březen - měsíc čtenářů nebo tradiční spaní v knihovně - Noc s Andersenem.

Noc s Andersenem 26. 3. 2010

 Setkání s filmovými hrdiny 5. 3. 2010